Pierwszy listopada – Wszystkich Świętych

1 listopada przypada Wszystkich Świętych z łac festum omnium sanctorum. To uroczystość która obchodzi się dla uczczenia pamięci wszystkich zmarłych nie tylko osób uznanych za święte
W dniu tym wspomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, lecz przede wszystkim ludzi, których życie nosiło cechy świętości. Jest to również święto wszystkich ludzi, których celem było życie wiodące do zbawienia.
Oczywiście święto to wywodzi się od kultu jakim otaczani byli męczennicy,tj. ludzie którzy oddali życie za Chrystusa a o których nie wspomina się kanonie Mszy Świętej.
Początkowo cześć wszystkim zmarłym męczennikom oddawano 1 maja. Dopiero papież Grzegorz II przeniósł obchody w 731 roku na zień 1 listopada a dopiero papież Grzegorz IV rozporządził by dzień ten był poświęcony wszystkim świętym kościoła katolickiego.

Warto wspomnieć iż 1 listopada należy do świąt wolnych od pracy. Zazwyczaj to właśnie w tym dniu odwiedzamy cmentarze na których zostali pochowani nasi bliscy. Groby ozdabiamy kwiatami zazwyczaj są to chryzantemy oraz zapalamy znicze.
Święto to jest tez w pewien sposób obchodzone przez osoby bezwyznaniowe jako wyraz pamięci i szacunku o zmarłych.

Wczasach PRL-u starano się nadać bardziej świecki charakter temu świętu, nazywając ten dzień Świętem zmarłych. Nazwa ta nigdy nie została zaakceptowana przez kościół. Obecnie coraz większa popularnością zaczyna cieszyć się Halloween.

W dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki odwiedzamy cmentarze a właściwie groby zmarłych, modląc się w ich intencji.Tradycyjnie przynosimy kwiaty i znicze na groby które są symbolem naszej pamięci o zmarłych. Ta tradycja ma swe korzenie w dawnych pogańskich zwyczajach rozpalania ognisk na grobach tych którzy odeszli. Miało to ogrzać błąkające się po ziemskim padole dusze zmarłych.