Zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem

Boże Narodzenie to drugie, obok Wielkanocy, pod względem ważności święto w tradycji chrześcijańskiej. Obchodzić je zaczęto dopiero w IV wieku, czyli kilkaset lat po narodzinach Chrystusa. Boże Narodzenie obchodzimy 25 i 26 grudnia. Natomiast 24 dzień grudnia to Wigilia Bożego Narodzenia, czyli uroczysta kolacja składająca się z 12 tradycyjnych dań. Uważa się, że ilość potraw jakie znajdują się na wigilijnym stole związana jest z liczbą 12 najważniejszych apostołów Chrystusa.

Boże Narodzenie obfituje w ogromną ilość tradycji i symboli. Zacznijmy więc od przygotowań do świąt. Obowiązkiem jest intensywna praca przedświąteczna. Na co najmniej tydzień przed świętami zabieramy się do intensywnych porządków a na kilka dni przed przygotowujemy tradycyjne potrawy wigilijne. Dla Polaków to co znajdzie się na świątecznym stole jest bardzo istotne. Tradycyjne potrawy wymieniać można w nieskończoność. Wśród nich najpopularniejsze są: kutia, karp podany z ziemniakami i kapustą kiszoną, czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą, zupa grzybowa, kompot z suszonych śliwek, śledzie, ciasta.

Świąteczna kuchnia bogata jest w kapustę, ryby i grzyby. Należy podkreślić, że podczas kolacji wigilijnej nie spożywamy mięsa. Do stołu zasiadamy dopiero gdy zaczyna się ściemniać. Wielu ludzi oczekuje pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie, która z godnie z biblią była znakiem narodzin Chrystusa. Do momentu rozpoczęcia uroczystego posiłku osoby dorosłe obowiązuje całkowity post.  Dzień wigilijny to moment kiedy należy zająć się ubieraniem choinki. Tradycja strojenia drzewka przywędrowała do nas z Niemiec. Zwyczaj ten wrósł już mocno w naszą kulturę i dziś nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki.

Polska jest jedynym krajem w którym podczas świątecznej kolacji ludzie dzielą się opłatkiem. Tuż przed rozpoczęciem konsumpcji dzielimy się nim składając sobie życzenia. Obyczaj ten jest bardzo piękny i ważny dla nas wszystkich. Zwyczaj łamania się opłatkiem nawiązuje do dzielenia się chlebem. Snując rozważania o świętach nie można zapomnieć o pasterce, czyli uroczystej mszy świętej, która odprawiana jest na pamiątkę narodzin Chrystusa. Od tego momentu w kościołach i domach śpiewane są wspaniałe polskie kolędy.

Święta to także czas obdarowywania bliskich prezentami. To  zwyczaj, który wpisał się na dobre do polskiej kultury. Upominki kupujemy rodzicom, rodzeństwu, przyjaciołom. Podarunki są bardzo miłym zwyczajem, szczególnie lubianym przez dzieci, które pod poduszkę, czy pod choinkę otrzymują najpiękniejsze podarunki w roku. Najczęściej wręczamy sobie biżuterię, książki, ubrania, a dzieci obdarowujemy zabawkami.